VRF KLİMA SİSTEMLERİ

Kronoloji;

Önceki yıllarda merkezi klima sistemleri, chiller (soğutma grubu) + Klima Santrali ve/veya fan coil’lerin birlikte kullanımı ile tesis ediliyordu. Son yıllarda Uzakdoğu’dan esen VRF rüzgârı dünyayı sardı. Kafamızdaki klima kavramını değiştirdi. Artık sektörde vrf klima sistemi diye yeni bir akım gelişti. Piyasa VRF Sistemini çabuk benimsedi. VRF Sistemler iklimlendirme sektöründe tamamen konvansiyonel sistemin yerini aldı. Chiller ile yapılan her şeyin fazlası VRF sistemleri ile yapılabilir oldu. Merkezi VRF Klima sistemi teknoloji ve otomasyonu daha efektif kullandığından ve son kullanıcıya sağladığı kullanım kolaylıkları ve avantajlarıyla bir adım öne çıktı. VRF Sistemler Merkezi ısıtma soğutma firmalarının birinci tercihi oldu. Bu teknoloji sektörde genellikle VRF(Variable Refrigerant Flow) olarak anılsa da bazıları VRV (Variable Refrigerant Volume) ismini kullanmaktadır.

Enerji tasarrufu;

Eski sistemde soğutma grubu eşanjöründe soğutma gazdan suya transfer ediliyor, soğuk su pompa ve izolasyonlu çelik borular marifetiyle fan coillere ulaştırılıyordu. VRF direkt expansion sistemdir, suyu aracı olarak kullanmaz, VRF dış ünitede soğutulmuş gaz VRF iç ünitelere gönderilir, dolayısıyla sistem daha verimlidir. VRF Sistemlerde kullanılan enerji tasarrufu ve konfor sağlayan inverter kompresörler kullanılmaktadır.

Nerelerde kullanılır;

Klima ve Havalandırma Sistemlerinde artık ilk tercih VRF Klima Sistemi olmaktadır. VRF Klima İzmir için iklimsel olarak çok uygundur. Hava soğutmalı VRF Sistemler kışın ısıtmada Ege ve Akdeniz ikliminde iyi performans sağlamaktadır, soğutmada bölgesel handikaplar yoktur. Tropikal iklimler için Tropik seri VRF Klimalar kullanılır.

VRF Klima Sistemi konutlarda, villalarda, Otel, Okul, AVM, İşyerleri, Fabrikalar, Hastaneler gibi çok geniş kullanım yelpazesine sahiptir. VRF Sistemlerde proje büyüklüğüne ve tipine göre iç ünite modelleri ve sayıları, dış ünite kapasiteleri farklı olmaktadır. VRF Klima iç ünitelerde; yer, duvar, tavan, kanallı, tek yönlü kaset, iki yönlü kaset, dört yönlü kaset seçenekleri bulunmaktadır. VRF sistemde kaset ve kanallı modeller drenaj pompalıdır.

Avantajları

Chiller sistemleri ile mukayese edersek VRF Sistemler enerjiyi daha verimli kullanır. VRF Sistemde Makine dairesi için alan kaybına gerek yoktur. Split klima ile mukayese edersek birçok dış ünite yerine VRF Sistemde tek dış ünite veya dış ünite grubu kullanılır. VRF Klima Sistemlerinde 1000 m bakır boru tesisatı limitlerine ulaşılmıştır. VRF Klima Sistemlerinde her iç ünitenin bireysel kumandası haricinde sistemin tamamını kontrol edebilen çok fonksiyonlu merkezi kumanda kullanılmaktadır. VRF sistemde her iç ünite istenilen sıcaklıkta müstakil çalışabilmektedir. Her VRF Klima iç ünitesinin harcamasını ayrı rapor edebilen kontrol sistemleri bulunmaktadır. VRF Klima heat recovery (3 borulu) sistemlerde bir odada soğutma yaparken diğerinde ısıtma yapabilmektedir, bu teknoloji bazı özellikli projelerde kullanılmaktadır.

VRF sistemler genellikle hava soğutmalı kondenserli olarak kullanılmakla birlikte özellikli projeler için su soğutmalı kondenserli vrf klimalar da bulunmaktadır.

VRF Klima Sisteminde %100 taze hava ile çalışan kanallı iç üniteler de kullanılabilmektedir. VRF Klima dış üniteleri Klima Santralleri ile dx (entegre) çalışabilmektedir.

Konvansiyonel sistemlerde kullanılamadığı için genelde bypass edilen otomasyon VRF Havalandırma ve Klima Sistemlerinde çok başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Konvansiyonel sistemlerde tesisi işletmek için bir soğutma teknisyenine ihtiyaç olduğu halde VRF İklimlendirme Sistemlerinde böyle bir ihtiyaç söz konusu değildir. VRF Sistemlerin bakımı daha kolay olup, arıza durumunda ekranda arıza kodu bildirmektedir. VRF Klima Servis ve bakım giderleri daha düşüktür.

VRF İklimlendirme Tesisatı konvansiyonel tesisatlara göre çok daha kısa sürede hazırlanabilmekte hatta kullanılan ortamda tesisat kurmak mümkün olabilmektedir.

Yenilikler;

Yeni VRF Sistemlerde Heat-Pump teknolojisinin yumuşak karnı olan defrost konusu da büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Yeni model VRF Klima Cihazlarında ses düzeyleri ve ebatlar minimize edilmektedir. VRF Klima dört yönlü kaset tipi iç ünitelerde özel kanat yapısı sayesinde rüzgârsız hava akımıyla maksimum konfor sağlanmaktadır.