Corona Virüs ve Havalandırma

Salgın Döneminde Havalandırma

Pandemi Döneminde Havalandırma

Covid 19 ve Havalandırma

Salgınla birlikte Havalandırmanın önemi bir kat daha artmıştır. Hijyenik olmayan klima sistemlerinin kullanılması virüslerin yayılmasına katkı sağlayacaktır. Bu sistemlere bakım yapılması rehavete sebep olmasın. Klima cihazlarına bakım yapıldığını mevcut virüslerin temizlendiğini kabul edelim. Bir süre sonra ortamdaki virüslerin tekrar klima sistemi tarafından dağıtılmayacağını kimse garanti edemez. Bu tip klima sistemlerinde ne kadar bakım yaparsak yapalım bunun önüne geçemeyiz.

Split klima sistemleri, fan coil cihazları ve Rooftop Klima Sistemleri sadece kendi serpantinini korumak amaçlı basit toz filtresine sahiptir. Ortamda virüs varsa üzerine çekip ortama dağıtacaktır. VRF klima sistemleri de bu açıdan aynı kategoridedir. Bu cihazların %100 taze hava ile çalışan modelleri var ise bunun dışındadır. Ancak bu cihazlar genellikle iç hava ile veya karışım havası ile kullanılırlar.

Isı Geri Kazanım Cihazları %100 taze hava ile çalışan cihazlardır, bunlar güvenle kullanılabilirler. Bunların egzoz hattı ve bu devreye ait filtreleri dikkatli temizlenmelidir. Ortamda virüs var ise buralarda toplanacaktır.

%100 taze hava ile çalışan kanallı klima sistemleri, klima santralleri, taze hava santralleri, Aspirasyon Sistemleri bu günlerde tercih edilmelidir, doğru bakım yapılmak şartı ile güvenlidir. Bunların da filtre temizliğinde dikkatli olunmalıdır. %100 taze hava ile çalışmayan, dönüş havasını kullanan klima santralleri için durum böyle değildir.

Havalandırma sadece mahaldeki havayı egzoz etmekten ibaret değildir. Bir uzmanlık alanıdır, doğru tasarım ile fayda sağlayacaktır. Ortamdaki havanın nasıl toplandığı, taze havanın ne şekilde verildiği önemlidir. Her projenin kendine has kriterleri ve çözüm teknikleri olacaktır. Sistemin filtre temizliği ve bakımı önemlidir.

Klima cihazları içine muhtelif ışınlar ekleyip geçen havayı tamamen virüslerden arındırmak mümkün değildir. Bunun için havanın çok düşük hızda geçiyor olması gerekir mevcut split klima ya da VRF klima cihazlarına uygun değildir hatta Klima Santrallerine bile başarılı adaptasyonu pek mümkün değildir. Dönem itibarı ile istismar edenler olabilir dikkatli olunmalıdır.

Hepa Filtreli sisteminiz var ise en güvenilir sistemlerdir. Mahal kullanımda değilken bile bu tip cihazları çalıştırıp ortamı arındırmak mümkündür.

Ancak Hijyenik Klima Sistemleri virüslere karşı güvenlidir. Tabii ki bakımlarının yapılıyor olması, filtrelerin zamanında temizleniyor veya değiştiriliyor olması şartıyla. Hijyenik klima Sistemleri ilk yatırımı ve işletmesi daha maliyetli olduğu için ancak Ameliyathanelerde, bazı laboratuvarlarda kullanılır. Hastanelerin bile Ameliyathane harici bölümlerinde pek kullanılmaz. Ameliyathane Klima Sistemleri birden çok Ameliyat odasına hitap ediyor ise %100 taze havalı çalışır. Bu güvenilir durumu ifade etmektedir. Eğer her Ameliyathane müstakil klima sistemine sahip ise sistem %100 taze havalı olmayabilir fakat hijyen kurallarına sahiptir, güvenlidir.

10 Haziran 2020

Bu İçeriği Paylaş