Havalandırma tesisatı konforlu yaşamanın bir gereğidir. Split klimalar bize havalandırma yapmadan ısıtma ve soğutmayı sağladı. Fakat içeriye oksijen girmeden, içerideki kötü hava, havalandırma tesisatı ile dışarı atılmadan, konforun sağlanamayacağı, günümüzde salgın döneminde daha iyi anlaşıldı.

Havalandırma tesisatı sadece konforun bir gereği değildir. Endüstride havalandırma tesisatının önemi daha fazla anlaşılmaktadır. Bazı yerlerde sağlıklı bir ortam oluşturulması adına ısıtma ve soğutma olmasa bile havalandırma tesisatı (havalandırma sistemi) zorunlu olmaktadır. Bu konuda yasal zorlamalar da bulunmaktadır. Egzoz havasını fabrika çatısında bırakmak artık istenilen bir durum değildir, egzoz havasını birkaç metre yükseğe bırakmak veya jetcap ile yükseğe fırlatmak daha doğru olacaktır.

Havalandırma tesisatında mutlaka bir aspiratör kullanılır. Buna mekanik havalandırma denilir. Havalandırma sisteminde kullanılan aspiratörlerin çok değişik tipleri vardır. Aspiratörler normalde galvanizli sacdan imal edildiği halde, asit buharlarının yoğun olduğu durumlarda paslanmazdan hatta PP malzemeden imal edilebilir. Motorun üzerinden egzoz havası geçmesi istenmediği durumlarda plug fanlar ya da tek emişli fanlar kullanılır. Yanma ve patlama riski bulunan yerlerde Exproof Fan kullanılır. Atex sertifikası tercih edilir.

Mutfak havalandırmasında egzoz havası motorun üzerinden geçmemelidir. Kolay temizlenebilir olması için seyrek kanatlı fan kullanılmalıdır. Cihazda temizlenebilir ve yağ tutucu metal filtre bulunmalıdır. Cihazın içyapısı bu şartlara uygun, temizlenebilir ve yıkanabilir olmalıdır. Mutfak havalandırmasında tek veya çift cidarlı davlumbazlar kullanılır. Davlumbazda ve mutfak içi hava kanallarında paslanmaz malzeme tercih edilir.

Havalandırma tesisatında, havalandırma kanalları galvanizli, alüminyum, paslanmaz saçtan, tekstil malzemeden (kumaş kanal) ; yuvarlak, oval veya dörtgen kesitte imal edilirler. Havalandırma tesisatında kullanılan hava kanallarına gerekli durumlarda değişik boya türleri veya kaplamalar tatbik edilebilir.

Hava kanalları iklimlendirilmiş hava taşımada kullanılıyorsa yalıtım uygulanır. Yalıtım iç yüzeyden veya genellikle dış yüzeyden tatbik edilir. Yalıtım malzemesi olarak genellikle camyünü, taşyünü, kauçuk tercih edilir.

Gürültünün önemli olduğu durumlarda cihaz giriş ve çıkışlarına susturucu uygulanabildiği gibi bu bölgelerdeki kanallara iç yüzeyden ses yalıtımı da uygulanabilir. Akustik malzemeler yanmaz olmalıdır.

Havalandırılan ortamın vakuma düşmemesi için yaklaşık egzoz edilen oranda ortama taze havanın ya mekanik olarak geri verilmesi ya da müsaade edilmesi gerekir. Bunun bir adım daha ötesi Isı geri kazanım ünitesi kullanmaktır. Bu cihazlar ile içeriden dışarı egzoz yapılırken, içeriye filtre edilmiş taze hava sağlanmaktadır.

Mutfak havalandırması, kapalı otopark havalandırması, duman egzozu, sığınak havalandırması, laboratuvar havalandırması, endüstriyel havalandırma en çok kullanılan havalandırma sistemlerindendir. Otoparklarda hava kanalına gerek olmaksızın jet fanlar ile havalandırma yapılabilir. Jet fanların radyal ve aksiyal modelleri bulunmaktadır. Merdiven kovalarında basınçlandırma fanları kullanılır. Fanlara frekans konvertörü ve otomasyon uygulanabilir. Havalandırma sisteminde tesisatı ve ortamı korumak için ön filtre, torba filtre, daha hassas olan yerlerde hepa filtre ve kokunun bertaraf edilmesi gereken yerlerde karbon filtre, Yağ buharı gibi partikülleri yakalamak için Elektrostatik Filtre kullanılır.

Bilgi Almak İstiyorum